Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.

Stomatologia Hampel Jakub

Szczoteczka soniczna, czy zwykła – którą wybrać?


0

0

1 min

300, 500 czy nawet 700 zł może kosztować szczoteczka soniczna. Zwykła 10 zł. Wydaje się więc, że soniczna musi być znacznie bardziej skuteczna niż tradycyjna szczoteczka. Ale czy na pewno?

Musimy pamiętać, że szczoteczka, niezależnie jak dobra i jak droga, to tylko część sukcesu do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Powód? Nawet najlepszy sprzęt używany nieumiejętnie, nie pomoże nam dobrze zadbać o zęby. Ale też i odwrotnie: każda szczoteczka, której prawidłowo używamy, będzie bardzo skuteczna.

Wracając jednak do szczoteczek sonicznych, które śmiało można nazwać krzykiem mody, warto bliżej poznać, na jakiej zasadzie pracują. Najprościej rzecz ujmując, są to szczoteczki dźwiękowe. „Fala emitowana przez dźwięk wzbudza drgania we włóknach szczoteczki. Jednocześnie wprawia w ruch cząsteczki wody pomieszanej z pastą. W płynie tworzą się mikrobąbelki, które uderzając w powierzchnię zębów, skutecznie usuwają płytkę nazębną” – czytamy wypowiedź jednego ze stomatologów w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

Powszechna jest opinia, że szczoteczki soniczne lepiej chronią dziąsła i są delikatniejsze dla zębów. Z pewnością w mniejszym stopniu ścierają naturalne substancje, które są na zębach. Mniej urazowo działają też na dziąsła. Ale nie oznacza to wcale, że prawidłowo dobrana, miękka szczoteczka klasyczna, nie będzie w stanie prawidłowo zadbać nawet o uszkodzone dziąsła.

Pamiętać też należy, że każda szczoteczka wymaga odpowiedniej techniki mycia zębów. Zawsze trzeba ułożyć szczoteczkę odpowiednio, czyli najlepiej pod kątem 45 stopni. W przypadku szczotki sonicznej nie trzeba wykonywać już żadnych dodatkowych ruchów. Z kolei przy szczoteczce elektrycznej czy klasycznej należy wykonywać delikatny ruch kolisty, wymiatający.

Która więc szczoteczkę wybrać? Tak naprawdę, jeśli nie stać nas na soniczną lub też jesteśmy pewni, że klasyczną szczoteczką uzyskujemy odpowiednie efekty, można przyjąć, że taka nam wystarczy. My jednak rekomendujemy używanie szczoteczek sonicznych. No i – najważniejsze- żadna szczoteczka nie zastąpi nam wizyt kontrolnych u stomatologa, które potwierdzą, w jakim stanie znajdują się nasze zęby.

Komentarze ( 0 )