Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.


Sklep internetowy w Czechach (część 1.)


1

0

2 min


Decyzja zapadła - chcesz rozpocząć sprzedaż on-line w Czechach. Od czego zacząć? W tej chwili jest ważne, by podjąć odpowiednie kroki, które zadecydują o tym, jak w przyszłości twój produkt będzie docierał do klienta. Dzięki temu możesz zapobiec późniejszym trudnościom w realizacji swoich celów oraz upewnić się, że nie tylko zdobędziesz klienta, ale sprawisz, że wróci do ciebie po raz kolejny.

Oprogramowanie sklepu

Jak już pisaliśmy wcześniej, w Czechach nie ma Allegro. Czeski rynek e-commerce ominęła fala popularności wielkich portali aukcyjnych i sprzedażowych, takich jak Allegro lub Ebay. Młodszy brat Allegro - aukro.cz wyprofilował się jako platforma dla sprzedawców z różnych branż, natomiast konkuruje na rynku z o wiele większymi graczami. Tutaj prym wiodą porównywarki sklepów internetowych.

Jakie wybrać oprogramowanie sklepu? Jeżeli sprzedajesz już w Polsce, ewentualnie w innych krajach, to będziesz zastanawiał się nad tym, by swoją ekspansję za granicę postawić na gotowym sklepie, który działa w Polsce. Jednak niewielu twórców oprogramowania sklepu ma już gotowe integracje z czeskimi usługami. Większość z nich będzie tworzyć je na nowo, przez co narazi cię na dodatkowe koszty. Wyjątek z reguły stanowi może tylko IAI shop, który stosunkowo dobrze skupia się na czeskim rynku i jest otwarty na nowe rozwiązania. Jeżeli jednak korzystasz z innego silnika, to co najmniej upewnij się, że masz dobrego programistę lub osobę kontaktową, która zapewni ci odpowiednią opiekę podczas budowy czeskojęzycznej mutacji.

Sklep abonamentowy to chyba najprostsze rozwiązanie, jeżeli nie jesteś biegły w czeskich realiach sprzedaży on-line. Istnieje kilka dobrych silników, z czystym sumieniem możemy polecić np. shoptet.cz. Miesięczny abonament zaczyna się od 80,- zł i już za taką sumę będziesz mógł wystawić swoje produkty w największych portalach sprzedażowych.

Sklep open-source to wygodny wybór dla tych, którzy nie boją się wyzwań natury technicznej. Taka opcja daje wolną rękę w niemal wszystkich ustawieniach, od grafiki sklepu aż po funkcjonalność. Przykładem może być tutaj jeden z najpopularniejszych sklepów na arenie międzynarodowej - Prestashop. Tak jak w Polsce, również w Czechach ma on duże wsparcie, jeżeli chodzi o moduły i dodatki zorientowane na czeski rynek..

Sklep dedykowany jest chyba najlepszym wyborem, ponieważ daje Ci prawie nieograniczone możliwości przy minimalnym wtajemniczeniu w niuanse techniczne. W tym celu warto znaleźć właściwego partnera, czyli firmę, która będzie sklep tworzyć od podstaw, np. nasz partner PCsupport. Przy tej opcji trzeba liczyć się z kosztami budowy sklepu w wysokości kilku tysięcy złotych, jednak masz pełne wsparcie partnera i możesz zwrócić się do niego z każdym problemem, który pojawi się po drodze.

Niezależnie od tego, którą opcję wybrałeś, to dokonałeś dobrego wyboru. W chwili, kiedy masz już sklep, przygotowujesz ofertę w języku czeskim (a my możemy ją dla ciebie przetłumaczyć ;-). Następnie już nic nie stoi na przeszkodzie, by tę ofertę wystawić w największych czeskich porównywarkach.


Komentarze ( 0 )