Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.

My Plantiful Living

Pleomorfizm część 1


2

0

3 min


Nie jesteśmy tym, czym sobie wyobrażamy.

Jak byś zareagował, gdybym ci powiedziała, że jesteś w 90% bakterią, a tylko w 10% człowiekiem? Uważam, że jest to absolutnie intrygujące. Komórki naszego organizmu mają większy rozmiar niż komórki bakteryjne, ale ilość ludzkiego DNA jest znacznie mniejsza, niż w komórkach bakterii. Żyjemy w niezbędnych, wzajemnych relacjach z naszą unikalną populacją drobnoustrojów, odgrywających ogromną rolę we wspieraniu naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jestem pewna, że większość z Was wie lub słyszała o teorii drobnoustrojów Pasteura, polegającej na segregacji mikroorganizmów do oddzielnych grup, definiując je jako dobre, złe i bardzo niebezpieczne. Dzieci w szkole wciąż się o tym uczą, pomimo faktu, że jest to absolutna bzdura. Ten odosobniony pogląd na mikrobiologię jest podstawą traktowania bakterii jako naszego wroga. Strach przed chorobami zakaźnymi, tak głęboko zakorzeniony w naszej psychice, zawsze kieruje naszą uwagę na czynniki pochodzące ze środowiska zewnętrznego, jako na przyczyny naszych dolegliwości. Może jednak rzeczywistość jest troszeczkę inna?

Antoine Béchamp był naukowcem żyjącym w tym samym okresie co Pasteur, ale jego praca miała zupełnie inne rezultaty. W przeciwieństwie do jednokierunkowego podejścia Pasteura, Béchamp zaobserwował pleomorficzną aktywność małych cząstek, które były obecne we wszystkich tkankach ciała ludzkiego, ale także w całej otaczającej go przyrodzie, nawet w kamieniach i skałach. Béchamp nazwał tę małą cząstkę somatid - “ten, który buduje ciało i wszystko wokół nas”. Interesującą jakością somatidu była reakcja na środowiska, w którym został umieszczony, manifestując różne typy drobnoustrojów w odpowiedzi na prostą zmianę pH środowiska. Béchamp zaobserwował, że w stanie równowagi (w zdrowym ciele) somatid przechodzi przez symbiotyczne etapy bakteryjne, a w organizmie niezdrowego człowieka przechodzi przez trzynaście chorobotwórczych etapów drobnoustrojowych, zanim komórka wróci do naturalnego stanu początkowego. Myślę, że z jakiegoś powodu łatwiej jest nam patrzeć na rzeczy w separacji, ponieważ na poziomie naszego intelektu nie musimy brać odpowiedzialności za to, co dzieje się w naszym organizmie.

No to co to za historia z segregacją na dobre lub złe bakterie!? To tylko nasz sposób na zrozumienie wpływu jaki bakterie wywierają na to, jak się czujemy. Mikroorganizmy reagują na otoczenie, w którym się znajdują i adaptują swoje fizjologiczne potrzeby na przetrwanie w odpowiedzi na zaprezentowane środowisko. Tak jak my jesteśmy oportunistami, starającymi się przetrwać za wszelką cenę, tak samo robią mikroorganizmy, które egzystują w naszym wewnętrznym i zewnętrznym środowisku.

Nie ma separacji; to my jesteśmy odpowiedzialni za środowisko naszego organizmu!

Dam wam przykład. Jeśli jesteś osobą, która konsumuje duże ilości żywności formującej śluz (flegmę), takich jak nabiał, cukier, pszenica i w dodatku tak się składa, że mieszkasz w wilgotnym klimacie, to będziesz bardziej narażony na zakażenie sezonową grypą, niż osoba żyjąca na Hawajach, delektująca się surowym roślinnym jedzeniem! Śluz jest jak ciasto czekoladowe dla patogennych form bakterii, drożdży i grzybów. Witają go z uśmiechem i odbija im się z wigorem w podziękowaniu za deser. To twoje wewnętrzne środowisko karmi tych koleżków. Ponadto, co jest naprawdę interesujące, to te bakterie działają jak ekipa czyszcząca utworzony przez nas bałagan, rozkładając toksyczną i martwą materię, aby zapobiec nagromadzeniu się toksyn w naszym systemie. Problemem jest to, że jeżeli tworzenie bałaganu będzie regularną imprezą, nasz organizm zacznie doświadczać deficytów istotnych składników odżywczych, które wspierają naturalny system detoksykacji i ochrony przed wolnymi rodnikami. Przedłużony okres deficytów może prowadzić do rozwoju chorób i ma istotny wpływ na nasze mentalne i emocjonalne samopoczucie.

"Główna przyczyna choroby jest w nas, zawsze w nas"

C.d.n.

Zobacz również

Komentarze ( 0 )