Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.


Persona w e-marketingu. Dlaczego jej potrzebujesz? 


0

0

4 min
Piszesz, tworzysz oferty, planujesz strategie marketingowe, tworzysz grafikę? Ten tekst jest dla Ciebie. 


Szkoła przetrwania, czyli jak trafić na SOR i ujść z życiem.

Obojętne czy tworzysz wpis na bloga, tekst na facebooka, ofertę dla klienta na stronę internetową, logo dla firmy czy infografikę dla klienta. To odbiorca Twojego tekstu powinien być w centrum Twojego zainteresowania, jeżeli chcesz tworzyć skutecznie, czyli osiągać postawione sobie cele.

Niby oczywiste, prawda? W takim razie pewnie zaskoczy Cię fakt, jak często spotykamy w internecie treści zupełnie niedopasowane do końcowego odbiorcy. Czas na dość ekstremalny przykład. 

https://dziennikzachodni.pl/logo-sor-w-sieradzu-wywolalo-burze-w-sieci-wszyscy-w-koncu-wyjda-na-prosta-mowia-internauci-to-antyreklama-sor-4-10-2019-r/ar/c14-14468481

SOR w Sieradzu zainwestował w logo nawiązujące do zapisu EKG. Poszarpana linia oznacza, że serce pacjenta jeszcze bije, natomiast prosta linia na ekranie kardiomonitora oznacza zgon. Znamy to z filmów, no nie? Interpretacja internautów była prosta - na SOR trafiasz żywym, a potem to już krzyż na drogę, bo czeka cię wyprawa w zaświaty. “Z nami każdy wyjdzie na prostą” - takie oto chwytliwe hasło marketingowe stworzyli internauci dla sieradzkiego SORu. Śmieszkom nie było końca. 

Jak można było pozwolić na taki niefart? Otóż, drogi czytelniku, to jest niefortunny wizerunkowy błąd, ale co do zasady logo jest poprawne merytorycznie, czyli zgodne z regułami zapisu EKG. Zapis EKG czytamy od prawej do lewej, nie od lewej do prawej. Wiedziałeś o tym? Logotyp jest jak najbardziej poprawny. Po udanej reanimacji bicie serca pojawi się najpierw od lewej strony, a więc przekaz jest pozytywny ( na SORze jednak ratują nam życie, a nie odwrotnie). Zamysł był dobry, co więc poszło nie tak? 

Tajemnicza persona

O tym, jak należy czytać zapis z kardiomonitora, wie bardzo dużo ludzi z branży medycznej, ponieważ nie jest to żadna wiedza tajemna. Natomiast podstawowym błędem osób tworzących koncepcję znaku graficznego było zbagatelizowanie końcowego użytkownika. Bo czy na logo wymalowane na ścianie SORu będzie patrzył tylko pielęgniarz i lekarka? Gdyby twórcy logo stworzyli personę, zanim zasiedli do prac kreatywnych, nigdy nie popełniliby tak niefortunnego błędu wizerunkowego.

Persona to wzorcowy odbiorca/klient. To jest koncept, ale człowieka z krwi i kości, który nie jest Twoim idealnym odbiorcą. Zanim zaczniesz tworzyć, musisz stworzyć takiego przykładowego odbiorcę, by nabrał realnych kształtów w Twoim umyśle.

Kim jest persona - odbiorca logo SORu?

To Antonina Pogórzańska, lat 51. Z wykształcenia przedszkolanka, dorabia sobie jako opiekunka dla dzieci ze swojego osiedla. Znana jest wśród sąsiadów jako Proszę Pani, bo tak wołają na nią dzieci. Ma świetne opinie. To dzięki niej rodzice mogą wyjść wieczorem na kolację, bo Pani Tosia świetnie zajmie się ich pociechą. Jest ciepłą, ale i konsekwentną kobietą, nie daje sobie wejść dzieciakom na głowę. Jej motto życiowe to: “człowiek uczy się całe życie”, dlatego też Pani Antosia posiada smartfona i potrafi się nim dobrze posługiwać, nie boi się uczyć nowych rzeczy. Swoje oszczędności wydaje na podróże po polskich parkach narodowych, książki i dwa koty. Podczas gotowania ogląda seriale typu “Szpital” i “Szkoła” i śmieje się z tego, jak jest w nich przedstawiona rzeczywistość. Jest szczupłą, pogodną kobietą, czuje się młoda i trochę uwiera ją pseudonim Proszę Pani, który nadali jej sąsiedzi.

Gdyby twórcy logo SORu zadali sobie trud stworzenia persony, zanim zabrali się za tworzenie nowego logo, nigdy nie doszłoby do nieporozumienia. Dlaczego? Bo posiadając w wyobraźni jasno skonstruowaną personę wyobraziliby sobie, jak Pani Antosia wpada na SOR z jednym ze swoich podopiecznych, u którego wystąpiła ostra reakcja alergiczna. W ich wyobraźni dokładnie zarysowałoby się przerażenie na jej twarzy, gdy lekarze zabierają małego Stasia, a ona musi zostać na korytarzu i czekać, aż dojadą jego rodzice, a potem się im tłumaczyć. Bez trudu zrozumieliby, że logo na ścianie jest zupełnie nie na miejscu, bo pani Antosia ma nikłą wiedzę na temat zapisu EKG i potraktuje logo jako niesmaczny żart.   

Wiesz już, że persona to Twoje must have, zanim zabierzesz się do pracy. A jak ją skonstruować? Tutaj dowiesz się więcej na ten temat:

Aby jeszcze lepiej konstruować persony, zastanów się nad potrzebami swoich klientów. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Komentarze ( 0 )