Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.

Stomatologia Hampel Jakub

Pasta do zębów – jaką wybrać?


0

0

2 min

Nowoczesne pasty do zębów wzmacniają, upiększają i leczą zęby. Warunkiem jest dobranie właściwej pasty do swoich zębów. Prawda jest jednak taka, że zęby można myć… bez używania pasty! Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące mycia zębów różnymi pastami.

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka marek past do zębów. Każda oferuje kilka różnych rodzajów past – do zębów wrażliwych, wybielające, dla dzieci i wiele innych. Co warto o nich wiedzieć? Przeczytajcie!

1. Możesz myć bez pasty…

Wystarczy sama szczoteczka, żeby dobrze wyczyścić zęby, ale musisz je szczotkować 6-8 minut. Jeśli jednak użyjesz pasty, obojętne jakiej, możesz skrócić czas mycia o połowę, w dodatku efekt będzie na pewno lepszy.

2. Ksylitol zamiast fluoru

Próchnicy, oprócz fluoru, przeciwdziała także ksylitol (alkohol polihydroksylowy. Mimo słodkiego smaku nie stanowi on pożywki dla bakterii próchnicotwórczych, wręcz przeciwnie – hamuje ich rozwój i podnosi pH w ustach, co sprzyja procesowi remineralizacji szkliwa. Dlatego kupując pastę bez fluoru, warto sprawdzić, czy w jej składzie znajduje się ksylitol.

3. Gdy zęby są wrażliwe

Znajdująca się pod szkliwem zębina ma liczne kanaliki, które przewodzą bodźce do położonej głębiej, mocno unerwionej miazgi. Gdy szkliwo jest cienkie (np. na odsłoniętych szyjkach zębowych) albo porowate (np. po wybielaniu), kwaśne czy zimne potrawy bywają przyczyną dotkliwego bólu. Przy takiej nadwrażliwości trzeba wybierać pasty tzw. sensitive. Zawierają składniki tworzące warstwę ochronną i uszczelniające ujścia kanalików zębiny (np. aminofluorek, hydroksyapatyt) i tym samym likwidujące przyczynę dolegliwości.

4. Uwaga na pasty wybielające

Pasty, których zadaniem jest usunięcie przebarwień z zębów i przywrócenie im naturalnego koloru, zawierają dwa rodzaje składników. Niektóre usuwają nagromadzony osad mechanicznie, czyli po prostu go ścierają (np. krzemionka, pirofosforany), inne rozjaśniają przebarwienia chemicznie (np. soda, nadtlenek wodoru).

Pasty wybielające nie zawsze nadają się do codziennego stosowania, mogą uszkadzać szkliwo i stać się przyczyną nadwrażliwości – trzeba więc dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu.

5. By odświeżyć oddech

To ważne zadanie past, dlatego dodaje się do nich związki (zwykle chronione patentami), które dezaktywują bakterie bytujące na tylnej części języka i eliminują lotne związki siarki będące źródłem przykrego zapachu. Uczucie świeżości w ustach – i przyjemność z mycia zębów – zapewnia także dodatek aromatycznej mięty czy olejków cytrusowych.

(źródło: Poradnikzdrowie.pl)

Komentarze ( 0 )