Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.


"Moja praca jest bez sensu". Tekst ku pokrzepieniu serc tych wszystkich, którzy pracują w e-marketingu


0

0

2 min


Bywa, że łapie Cię chandra i zastanawiasz się, dlaczego zamiast leczyć ludzi w krajach trzeciego świata albo walczyć z wycinką Puszczy Amazońskiej zapełniasz Internet kolejnymi tekstami, postami, grafikami? Masz wrażenie, że nic nowego nie wnosisz, a Twojej pracy i tak nikt nie docenia? Jeśli czasem myślisz, że Twój wysiłek jest bez sensu, ten tekst powstał dla Ciebie. 

To dobra lektura, gdy za oknem pogoda pod psem, a nam nic a nic się nie chce.

Nie owijajmy w bawełnę, przejdźmy od razu do dobrej wiadomości: To co publikujesz w mediach społecznościowych ma duży wpływ na Twoich odbiorców. Nawet jeśli masz wrażenie, że Twoja praca ginie wśród setek tysięcy innych wpisów, wiedz, że realnie wpływasz na postrzeganie świata przez innych ludzi. Skąd to wiemy? Oczywiście z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców 🙃

A tak na poważnie, to naprawdę nie są wyssane z palca banialuki. Daniel Simons i Christopher Chabris przeprowadzili w latach 90. klasyczny już eksperyment, dotyczący naszej skłonności do selektywnego myślenia. Simons pokazał osobom badanym nagranie, przedstawiające trening koszykówki. Chcesz wziąć udział w tym krótkim eksperymencie? Obejrzyj! Zajmie ci to dokładnie 1 minutę.

Zadaniem badanych było policzenie, ile podań wykonała drużyna w białych koszulkach. Sześciu zawodników – trzech w białych i trzech w czarnych koszulkach bardzo dynamicznie podaje sobie piłki. Trudno jest nadążyć za tym, co się dzieje i nie pomylić drużyn ani piłek. Sprawdź, czy Tobie uda się!

Po zakończeniu badania padło pytanie: „Czy zauważyliście coś niezwykłego?”. Osoby biorące udział w eksperymencie, nie wiedzą o co chodzi badaczom. Przecież ich zadaniem było liczenie podań! Wtedy pada kolejne pytanie „Czy dostrzegliście goryla, który pojawił się między zawodnikami?” Zdumieni badani mogą drugi raz obejrzeć to samo nagranie (Ty też możesz 🦍) i zobaczyć, jak między grających spokojnie wchodzi człowiek w kostiumie goryla, odwraca się do kamery, uderza pięściami w klatkę piersiową niczym King-Kong, a następnie wolnym krokiem znika z kadru.

A Ty? Trwasz w szoku, czy udało Ci się w porę zwietrzyć podstęp? 🙂

Jak to możliwe, że aż połowa badanych nie zauważyła goryla?

“Podobnie jak struktura ludzkiego ciała nie pozwala nam na latanie, tak struktura naszego umysłu nie pozwala nam dostrzec wszystkiego, co się wokół nas znajduje”-

- tłumaczą badacze w swojej książce „Niewidzialny goryl”. Mamy naturalne tendencje zauważać tylko to, co chcemy widzieć, lub to, co ktoś nam kazał dostrzec.

  • Tworząc treści do social media wpływasz na selektywne myślenie swoich odbiorców.
    Możesz ich zachęcić do dobrych działań.
    Możesz zwrócić ich uwagę na coś pozytywnego.
    Możesz podzielić się czymś jakościowym.
    Możesz odwrócić ich uwagę od negatywnych informacji, które zewsząd ich zalewają.

Można powiedzieć, że Twoja praca kształtuje to, w jaki sposób inni ludzie, użytkownicy social media, postrzegają swoje życie i otaczający ich świat. To nie byle co, prawda? Brzmi bardzo odpowiedzialnie. Masz tę moc!

Zbyt często bagatelizujemy tę supermoc i pozwalamy sobie na bylejakość. Zapełniajmy sieć dobrą, jakościową treścią. Zmieniajmy wirtualny świat na lepsze!


Komentarze ( 0 )