Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.


8 działań niezwiązanych z pracą, które zwiększają produktywność


0

0

4 min

Produktywność ma ogromny wpływ na każdą pracę jaką wykonujemy. Osiągnięcie wysokiego poziomu wydajności może być nie lada wyzwaniem dla każdego z nas. Bywają dni kiedy potrafimy zrobić wszystko co zaplanowaliśmy, a nawet więcej i niestety są takie dni, gdzie pomimo szczerych chęci nie jesteśmy wykrzesać z siebie nawet minimum. Ba nawet nie chce nam się wstać z łóżka, nie wspominając o tym by zacząć pracę.

Czasami coś nas rozprasza- kolega siedzący obok przy biurku, problemy osobiste, a czasami nie widzimy sensu w tym co robimy “co ja tutaj robię?” . Kiedy czujesz, że właśnie jesteś na krawędzi, nie widzisz dalszego sensu w marnowaniu swojego cennego czasu w biurze i rozważasz spakowanie swoich rzeczy i rzucenie swojej pracy, poczekaj. Weź głęboki oddech i wypróbuj jedną z tych metod. Mam nadzieję, że Ci pomogą.

1.Sport to zdrowie.

Gdy jesteś rozproszony i zirytowany samym sobą, do tego stopnia, że nie wydaję Ci się, że jesteś w stanie zrobić cokolwiek więcej, wstań, chodź po biurze i rozprostuj nogi. Poświęć chwilę, swojemu organizmowi. Pozwól by krew płynęła przez całe Twoje ciało. Odsuń krzesło od biurka, wyciągnij się, rozciągając ręce i nogi. Znajdź sobie kąt, zrób parę skłonów. Obracaj głową w prawo i lewo naprzemiennie. Rozluźnij się. Może znajdziesz inne osoby, które tak jak Ty potrzebują trochę ruchu? Wspólne rozciąganie to dobry moment do integracji w biurze. Pracujesz zdalnie? Joga lub medytacja, to świetny sposób na rozluźnienie i zwolnienie tempa. Kiedy jesteś zrelaksowany, to masz więcej sił. Gdy masz więcej sił, tym bardziej produktywny jesteś.

2.Stop wielozadaniowości.

Odpowiadanie na e-maile i jednoczesne czatowanie z przyjacielem w telefonie, oraz jednoczesne pracowanie w arkuszu kalkulacyjnym prawdopodobnie przeszkadzają w wykonywaniu choć jednej z tych czynności w 100% dobrze. Wbrew wszechobecnej opinii, że multizadaniowość to cecha, którą powinien posiadać każdy szanujący się pracownik. Natomiast badania, które są prowadzone od lat, pokazują zupełnie coś innego. By być w pełni wydajnym musisz skupić się na jednym zadaniu. Ustal priorytety i według nich wykonuj zadanie po zadaniu. Wtedy będziesz wiedzieć, że wszystkie zostały wykonane dobrze.

3.Zrób sobie przerwę na lunch.

Każdy wie, że głodny człowiek, to zły człowiek. To także mało wydajny człowiek, bo jedyne o czym potrafi myśleć to jedzenie. Dlatego tak ważne, jest by robić sobie przerwę w pracy na lunch. Co więcej mamy prawo do czasu wolnego i do tego by coś zjeść. Czasem jest to 15 minut, a czasem nawet godzina obowiązkowej przerwy. Odejdź od biurka, wyjdź z biura i zjedz coś. Pozwoli Ci się to zrelaksować i zaspokoić głód. Nie sprawdzaj w tym czasie poczty. Praca może poczekać 5 minut ;)

4.Wyjdź z biura.

Zmiana scenerii może być tym, czego potrzebujesz, aby zwiększyć wydajność w pracy. Wyjdź z biura na kilka minut lub na przerwę na lunch, aby oderwać głowę od komputera. Wróć odświeżony i gotowy do pracy.

5.Idź na spacer.

Zmiana otoczenia, nawet na 5 minut pomaga się odprężyć i na nowo spojrzeć na nasze problemy. Tak samo jest z pracą. Nasz mózg potrzebuje dopływu świeżego powietrza. W dobie wysokich biurowców ze szkła, w których okna się nie otwierają bo mamy klimatyzację, tak ważne jest by choć na moment wyrwać się z tych szklanych pułapek i zaczerpnąć świeżego powietrza. Palisz lub nie, wyjdź na 5 minut z biura. W końcu każda osoba pracująca 8 godzin w ciągu dnia przy komputerze ma prawo, po każdej przepracowanej godzinie na 5 minut przerwy. Dlaczego nie wziąć przykładu z palących i wyjść na chwile na zewnątrz?

6.Udaj się na siłownie.

Jeśli masz siłownię w miejscu pracy lub w jego pobliżu, możesz zwiększyć swoją produktywność, wykorzystując przerwę na lunch, aby wskoczyć na bieżnię lub spędzić kilka minut na rowerze stacjonarnym. Jeśli natomiast twój harmonogram nie pozwala na to w godzinach pracy, rozpocznij dzień od szybkiego treningu przed udaniem się do biura, aby ciało i mózg były gotowe do produktywności.

7.Medytuj.

Zapewne sporo ludzi wyobraża sobie medytację jako przesiedzenie w pozycji lotosu długich godzin i kontemplowaniu nad istnieniem świata oraz własnym. Jest to pewnego rodzaju opcja i zapewne niejednemu z nas by to dobrze zrobiło. Natomiast przeważnie nikt nie ma aż tyle czasu, a co gorsza praca się sama nie wykona. Nie oznacza to jednak, że możemy wrzucić ten pomysł do pudełka z napisem “zrobię przed czterdziestką albo po. Nawet szybka dwuminutowa medytacja może pomóc ci się zrelaksować. W dzisiejszych czasach nie brakuję aplikacji na telefon, które pokażą Ci jak medytować nie tylko w biurze, ale również w środkach transportu. Wystarczy ściągnąć na komórkę. Proste prawda?

8.Pracuj mądrzej, nie ciężej.

Śledź poziomy wydajności w ciągu tygodnia. Zadaj sobie pytanie, które dni były bardziej produktywne - te, które spędziłeś przykuty do biurka, nos przyciśnięty do ekranu, czy w te dni, w których byłeś bardziej efektywne, zrelaksowane?

Jestem ciekawa, co sprawia, że jesteście bardziej produktywni. Dajcie znać w komentarzach. 

Komentarze ( 0 )