Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.


Zdrowotne właściwości w pestce awokado


2

0

2 min

Pestki lub nasiona są elektrownią składników odżywczych. W towarzystwie wody i światła mają one wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia nowego życia. Pestki awokado są jednym z najbardziej pożywnych nasion jakie istnieją. Około 70% przeciwutleniaczy w całym awokado znajduje się w jego pestce. Obecność silnego przeciwutleniacza flawonolu ma znaczące antyrakowe oddziaływanie prewencyjne , jak również sprawdza się w leczeniu już istniejących nowotworów. Niektóre z najnowszych badań wykazały śmiercionośny wpływ ekstraktu z awokado na komórki białaczki; prowadzi on do ich samozniszczenia. Pamiętaj "jedzenie jest lekarstwem", ale zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Pestki awokado mają wysoką zawartość błonnika rozpuszczalnego, który jest delikatnym włóknem, bardzo korzystnym dla układu pokarmowego ponieważ stymuluje system trawienny i pomaga w oczyszczaniu jelit. Jeżeli jesteś zainteresowany/a obniżeniem cholesterolu we krwi, to warto się z tą pestką zaprzyjaźnić. Awokado i jego pestka to doskonałym wybór , jeśli chcesz cieszyć się zdrowym sercem. Ten owoc jest bogaty w przeciwutleniacze, działa przeciwzapalnie, jest super kremowy i pyszny - po prostu nie można się w nim nie zakochać!

Poruszając temat odmładzania i odkrywania swojego naturalnego piękna- rozpuszczalny w wodzie błonnik będzie utrzymywał twój układ trawienny w dobrej kondycji, zapobiegając powrotowi toksycznych substancji do twojego organizmu, czyli w konsekwencji chroniąc przed pryszczową manifestacją.

Wysoki poziom przeciwutleniaczy obniża negatywny efekt wolnych rodników spowalniając procesy starzenia i stymulując produkcje kolagenu, dzięki czemu Twoja skóra stanie się gładka i świetlista na wiele lat. Piękna skóra to odbicie kondycji naszego wewnętrznego zdrowia, dlatego to właśnie o nie powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać.

Jak używać pestek z awokado ?

Odseparuj pestkę od awokado,

Jeśli masz dobry mocny blender możesz pestkę zmielić i używać jako dodatek do smoothie.

Możesz również wysuszyć ją na słońcu lub upiec w piekarniku, a następnie zmielić za pomocą młynka do kawy lub procesora kuchennego na proszek i przechowywać w słoiku. Zmielona pestka awokado jest super dodatkiem do koktajli, deserów, porannej owsianki lub sałatki. Bądź kreatywny/a!

Jeśli masz jakieś nowe pomysły na to jak używać pestki awokado proszę podziel się nimi w komentarzach poniżej. Bardzo chciałabym usłyszeć twoją opinię. Szczęśliwego i zdrowego życia!

Komentarze ( 0 )