Szanujemy Twoją prywatność. Nie nawidzimy SPAMU tak jak Ty i nie robimy tego w trosce o jak najlepsze relacje z Tobą. Tworzenie konta oznacza, że odpowiadają Ci Warunki korzystania z usługi ,firmy Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z plików cookie.

Księgowość Sladek

Firma w niemczech. Sposoby osiągania dochodu przez polski podmiot - część I


0

0

2 min

Zakładasz firmę lub prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech? Dowiedz się czym jest Finanazamt, jak rozliczać podatki w Niemczech oraz jakie zarejestrować swoją firmę.

Kontrakt z niemieckim partnerem

Gubisz się w zagadnieniach związanych z kontraktami gospodarczymi z niemieckim partnerem lub odbiorcą? W trakcie swojej wieloletniej praktyki jednoczesnego prowadzenia firmy księgowej w Polsce i doradztwa Niemczech pragnę przekazaċ najważniejsze uwagi dotyczące transgranicznych umów i ich wykonywania. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i potrzebujesz porady prawnej lub podatkowej, skontaktuj się ze uprawnionymi specjalistami.

Sposoby osiągania dochodu przez polski podmiot od niemieckiego kontrahenta

Istnieje kilka możliwości, dzięki którym polski przedsiębiorca może sprzedawać towar lub usługę dla zagranicznego kontrahenta:

 • Sprzedaż bezpośrednio w Polsce, a więc zakup jest dokonywany na terenie Polski,
 • Sprzedaż z Polski do Niemiec, czyli np. sprzedaż wysyłkowa, transgraniczne wykonywanie usług i kontraktów,
 • Sprzedaż poprzez punkty pomocnicze w Niemczech. Taki punkt pomocniczy może stanowić m.in. własny przedstawiciel handlowy, punkt sprzedaży, zakład montażowy, biuro, podmiot prawa niemieckiego.
 • Sprzedaż poprzez punkty pomocnicze z innych państw lub podlegające prawu innego państwa, np. poprzez Cypr lub Wielką Brytanię.

Formy wykonywania kontraktu dla niemieckiego kontrahenta

Wskazane jest aby transakcja dla niemieckiego kontrahenta, była wykonywana na podstawie dobrze sforumowanego kontraktu z klauzulami np. o rozwiązywniu sporów . Kontrakt może być wykonywany na następujące sposoby:

 • Osobiście,
 • Poprzez podwykonawców (podzlecenie),
 • Poprzez własnych pracowników (w kraju lub oddelegowanych do Niemiec).
 • Przy tym pamiętajmy, że możemy wykorzystywać komponenty, które sami wytworzymy, zakupimy (w kraju za granicą) lub zlecimy do wykonania.

Poprawne wypełnienie kontraktu dla niemieckiego kontrahenta

Jeśli wykonujesz kontrakt dla niemieckiego kontrahenta, istotną kwestią dla Ciebie jest wypełnienie wymogów np. prawnych i administracyjnych. Dobry przedsiębiorca dokonuje analizy opłacalności (np. ROI „return on investement”, wylicza zwrot z inwestycji). Jak skalkulować opłacalność Twojego kontaktu? Na początku trzeba określić jakie osiągniemy przychody oraz wydatki. W przypadku drugiej kwestii konieczne jest oszacowanie, poza własnymi kosztami, również:

 • Obciążeń podatkowych,
 • Składek na ubezpieczenia społeczne,
 • Ewentualne zatrzymanie kwot gwarancyjnych i obowiązkowych obciążeń takich jak: Niemiecka kasa urlopowa, obowiązkowe składni na organizacje zawodowe typu izba rzemieślnicza.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Już za niedługo opublikowana zostanie część II, gdzie poruszę kwestię wymogów administracyjnych i kwięgowości.

Jeśli dalej masz wątpliwości co do kwestii związanych ze swoją działalnością w Niemczech, serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez formularz.

Komentarze ( 0 )